Materiály 3D - Svět 3D

Svět 3D
Přejít na obsah

Materiály 3D tisku

PLA

(z agl.: polylactic acid = polymléčná kyselina) je biologicky rozložitelný polyesterový výrobek z rostlinných materiálů například kukuřičného nebo bramborového škrobu či z cukrové třtiny. Je stále více průmyslově využíván.
Použití: Je nejuniverzálnějším materiálem pro technologii tisku FDM, vhodným i pro tisk velkých předmětů. Vedle ABS je nejpoužívanějším materiálem pro 3D tisk metodou extruze termoplastu. Je pružný, tvrdý a odolný jako jiné plasty.
Doporučení:  Nevýhodou tohotomateriálu je sklon pohlcovat vzdušnou vlkost. Nutno zabezpečit suché prostředí pro skladování.  Při špatném skladování ve vlhkém prostředí pohlcuje vlhkost, což se projevuje jako bublinky na povrchu předmětu. Výhoda materiálu je v jeho jen zcel nepatrný sklon ke kroucení, daný minimálním rozpínáním při tavení. I při nižších teplotách je výtisk pevný a jednotlivé vrstvy kvalitně spojené. Po tisku ho lze opracovat běžnými postupy, ale kvůli nízkému tavnému bodu ho nelze dobře strojně brousit. Brusný papír strojní desky materiál rychle zahřeje až k bodu měknutí. Tuto nevýhodu lze odstranit chlazením materiálu při opracovávání. Prakticky bez omezení je možné ruční broušení, materiál lze i snadno vrtat a lakovat (po ošetření základní barvou pro tvrdé plasty).

teplota extrudéru: 150 – 210 ºC
teplota podložky: 0 – 60 ºC
teplota tisku: 185 – 235 ºC

ABS

Akrylonitrilbutadienstyren (zkratka ABS) je amorfní termoplastický průmyslový kopolymer, který je odolný vůči mechanickému poškození. Tuhý, houževnatý, dle typu odolný proti nízkým i vysokým teplotám, málo nasákavý, zdravotně nezávadný. Je odolný vůči kyselinám, hydroxidům, uhlovodíkům, olejům, tukům.
Zpracovávat ho lze do teploty 280 °C. Při vyšší teplotě se začne rozkládat. Jeho hustota je 1 045 kg/m3 a smrštění 0,3-0,7 %. Tepelná odolnost výrobků je do 105 °C.

Lepit lze rozpouštědlovými lepidly na bázi toluenu a methylenchloridu a také polyakrylátovými lepidly.
Mezi nejvýznamnější patří užití při výrobě nábytku, lahví, cestovních kufrů, využití v 3D tisku a při zapravení hran u rovných i u tvarových laminovaných dřevotřískových desek. Na lepení těchto hran jsou určeny speciální stroje (olepovačky hran), které lepí ABS hrany na díly z lamino desek pomocí tavného lepidla. Vyrábí se z něj také většina kostek LEGO a airsoftových zbraní.
ABS je často používán pro výrobu kojeneckých láhví, kde vyniká vysokou tepelnou odolností zdravotní nezávadností. ABS neobsahuje bisfenol A.

Doporučené tiskové teploty:
Tisková hlava: 210-230°C
Podložka: 90-100°C
Při tisku doporučujeme vypnout chladiče, které ochlazují 3D model.

ASA

Díky mechanickým vlastnostem je ASA filament polymer, který je ideální pro výrobu prvních funkčních vzorků před sériovou výrobou, pro funkční prototypování výrobních nástrojů, ale také pro výrobu předmětů pro použití v domácnosti včetně venkovní aplikace.
 
Výhodou tohoto materiálu je jeho vynikající odolnost proti povětrnostním vlivům, zachování fyzikálních vlastností; např. ASA má tuhost vyšší než ABS, a proto je to vhodný materiál pro náročné aplikace. ASA má nízkou hladinu žloutnutí, což je velmi důležité pro aplikace, kde je dlouhodobě kladen důraz na vzhled. Další výhodou je jeho dobrá rozměrová stabilita.
 
Technické data:
Teplota tisku: 215 - 220 °C
Podložka: 60 - 100°C
nechladit

H-PLA

H-PLA převzal ty nejlepší vlastnosti z PLA a ABS. Díky velmi nízké teplotní roztažnosti (podobně jako PLA) je možné tisknout velmi přesně i modely o velkých rozměrech a přitom stejně jako ABS odolává také H-PLA teplotám až 100°C. Podobně jako PLA je tento nový materiál velmi tvrdý a podobně jako ABS má tento materiál vysokou houževnatost.

Výhody materiálu H-PLA (High temperature PLA):

- vysoká teplotní odolnost, až 100°C (pro dosažení 100°C odolnosti je nutné vytištěný výrobek ponechat 10 minut v teplotě 50-60°C - můžete výrobek ponořit do teplé vody anebo do zahřáté trouby - teprve poté se stává teplotně odolným)

- vysoká tvrdost
- nízká teplotní roztažnost umožňuje velmi přesný tisk
- vysoká houževnatost

Technické parametry
Materiál: H-PLA (100°C PLA)
Aplikační teplota 190-220°C
Doporučená teplota podložky: 50-60°C

PMMA

3D tisková struna PMMA (polymetylmetakrylat) - plexi natural , běžně známý jako plexisklo nebo akrylátové sklo je průhledný syntetický polymer s vlastnostmi termoplastu.
Je odolný vůči povětrnostním vlivům, propouští UV záření, má dobré optické vlastnosti - propustnost světla a dobré elektroizolační vlastnosti. Je použitelný trvale do 80 °C.

Technické vlastnosti:
Teploty tisku: 220 - 250 °C
Teplota podložky 50 - 90 °C
 
dobré optické vlastnosti  - propustnost světla
dobré elektroizolační vlastnosti – 10 12 Ω cm
použitelný trvale do 80 °C

PVA

PVA PM SUPPORT NATURAL je tiskový materiál určený pro 3D tisk pomocí technologie FDM.  Předností tohoto materiálu je jeho jednoduchá zpracovatelnost, kvalita tisku i při náročných detailech a výborné vrstvení tisknutého objektu. PVA filament je vyroben z polymeru, který je ideální pro tisk podpůrných konstrukcí modelů na 3D tiskárnách. Podpory PVA jsou rozpustné ve vodě. Vodou rozpustný materiál, díky kterému můžete konečně využít obrovského potenciálu Vaší dvou-hlavové 3D tiskárny. Tato nová vodou rozpustná PVA tisková struna umožňuje tisk velmi složitých 3D modelů!
  
Teplota zpracování: 195°- 225°C
Teplota trysky: 180-210°C (udržovací teplota 170°C pro neužívaný extruder)
Teplota vyhřívané podložky: max 50-60°C
Doporučujeme nastavit pomalejší tisk.

PVA materiál se nesmí přehřívat. Materiál degraduje, a to může vést k vytváření trudek, které mohou ucpat trysku. Teplota v nepoužívaném extruderu by neměla být vyšší než 180°C !

Z -ULTRAT

Z -ULTART je velmi pevný materiál s velmi vysokou teplotní odolností ( až 130°C ). Teplotní roztažnost je u této struny poměrně malá, takže 3D tisk je s tímto materiálem jednodušší a přesnější, než s klasickým ABS. Tyto vlastnosti předurčují tento materiál k výrobě modelů určených pro průmyslové využití.

Výhody Z-ULTRA:
vysoká pevnost
vysoká teplotní odolnost až 130°C
nízká teplotní roztažnost, což znamená jednodušší tisk než s ABS

Technické parametry
Materiál: Z-ULTRA:
Tisková hlava: 220-270°C
Podložka: 100-120°C .

HiPS

Podporový materiál HIPS  je rozpustný v limenonu, výborně vytváří podpory pro ABS, které po odstranění nepoškozuje.  Tento materiál se obvykle používá pro tisk na dvou-hlavých (Dual-Extruder) 3D tiskárnách, kdy jedna hlava vytiskne 3D model (z ABS či HIPS) a druhá hlava vytiskne podpůrné konstrukce ze druhého materiálu (HIPS či ABS), které se následně rozpustí. ABS náplň je možné rozpustit Acetonem a HIPS náplň je možné rozpustit Limonenem.

 
Teplota tisku: 200°- 210°C
Teplota podložky: 90°-100°C
Rozpouštění v prostředku Lemonesol- několik hodin

PP

Polypropylen (PP) je termoplastický polymer ze skupiny polyolefinů, které patří mezi nejběžnější plasty, používá se v mnoha odvětvích potravinářského a textilního průmyslu a v laboratorních vybaveních. Prodává se pod obchodním názvem Tipplen, Tatren, Mosten atd.
 
Má velmi dobré mechanické vlastnosti a snese vyšší provozní teplotu než ABS či PLA - vyšší teploty měknutí.

 
Teplota tisku: 210°- 230°C pro 1,75 mm
 
Tisková plocha: 70°- 90°C
Pdložka - čisté sklo,  dobré zkušenosti s tiskem na klasickou lepící pásku (izolepu)

XT-CF 20 carbon

extrémní modul pružnosti 2x vyšší než PLA 6,2 GPa  , styren free, 100% bisphenol A (BPA) free. Průměr filamentu je 1,75 mm s tolerancí ± 0,05 mm, 750g balení. Moderní technologie výroby zajišťuje přesnost a kvalitu filamentu. Originální výrobek EU.  Extreme High Flex Modulus (6,2 GPa) / dvakrát tuhý jako PLA
 
Mírné napětí při přetržení (8-10%), žádné extrémně křehké vlákno, ale houževnatost, vhodné zvláště pro mechanicky zatěžované modely.
 
High Glass Temp. (Tg = 80 ° C) velmi vysoká pevnost i viskozita taveniny
Nízký zápach / bez styrenu
Snadné zpracování na mnoha platformách
Vysoce atraktivní matný černý povrch
 
Karbonová vlákna fungují jako abrazivum, při častějším používání může dojít k většímu opotřebení klasických trysek. Pro dlouhodobé používání jsou doporučeny nerez nebo tvrzené trysky.

Technické vlatnosti:
Doporučená teplota tisku: 240-260°C
Doporučené rychlosti tisku: 40-70 mm/s
Doporučená teplota podložky: 60-70°C
po dotisku nechte schladnout podložku na 20-30° a poté vyjměte.

Kovová struna

colorFabb bronzeFill je tisková struna PLA s vysokým podílem kovových částic jako jsou bronz, měď, hliník nebo železo. Tato tisková struna s podílem kovu vám umožní úžasné tisky kovových předmětů, po zabroušení a zaleštění dostanou věrný vzhled daného kovového odlitku.

Doporučené tiskové nastavení:
Doporučená teplota extruderu: 180-200°C
Doporučená teplota podložky: 50-60°C
Doporučená rychlost tisku:40-100mm/s
 
Pro tiskárny 3Dfactories doporučujeme 0,5 mm trysku, nastavení šířky extruze 0,46 mm, rychlost tisku 40-80 mm/s, rychlost retrakce 50 mm/s, lepidlo běžné jako na PLA.
 
Tip: po tisku začněte opatrně hrubším brusným papírem a pokračujte do nejjemnějších brusných číselných řad (600). Na závěr lze opatrně použít leštidlo na kov, pro vydatný lesk.
Doporučujese také ocelová tisková hlava, nedochází tak k opotřebení působením kovových částic ve struně.

3DXNano™ ESD ABS + Carbon Nanotube

3DXNano ™ ESD ABS filament s uhlíkovými nanotrubicemi. Povrchový odpor: 10 7 -10 9 Ohm
 
3DXNano ™ ESD ABS s uhlíkovými nanotrubicemi (CNT) se používají v exponovaných aplikacích, které vyžadují ochranu před elektrostatickým výbojem (ESD) a vysokou úroveň čistoty. Vyrobeno z MG-94 Premium ABS (stejná směs jako P430) a modifikované dle patentovaného mixu s mnohostěnnými uhlíkovými nanotrubicemi. Výsledkem je 3D tisková struna s vynikajícími vlastnostmi tisku a konzistentními ESD vlastnostmi. Příklad použití: kryty plošných spojů, přípravky pro montáž elektronických obvodů, antistatické materiály do prašného prostředí. atd..

Doporučený průměr trysky (0.35) 0.4mm a více.
Teplota tisku: 220-240°C
Teplota plochy: 100-110°C

Flexfill

Flexibilní materiál podobný gumě. Tento materiál je dostupný ve dvou různých variantách, které udávají míru elastičnosti. TPE 88 - měkčí elastičnost (tvrdost Shore 88A); TPE 32 - tvrdší elastičnost (tvrdost Shore 32D).

 
Teplota tisku: 200-220 °C
 
Teplota desky (doporučená): 30°-50°C
Doporučuje se výrazně snížit rychlost tisku

Tisková struna dřevo

Předností tohoto materiálu je jeho jednoduchá zpracovatelnost na 3D tiskárnách, kvalita tisku i při náročných detailech a výborné vrstvení tisknutého objektu. Materiál vykazuje podobné mechanické vlastnosti jako ABS nebo PLA a umožňuje tisk modelů na 3D tiskárnách, které budou mít vzhled dřeva. Doporučujeme použít trysku 0,5 mm. Materiál se vyrábí v provedení dřevo, bambus, korek a balza.
 
Filament je vyroben z biodegradabilního materiálu na bázi dřeva.

Doporučené tiskové nastavení:
Minimální průtok: 1mm3/s (bude-li průtok nižší, popř. pokud se tisk zastaví úplně, může dojít k ucpání trysky)
Maximální rychlost tisku: 50mm/s (při vyšší rychlosti se může protočit podávací kolečko a dojde k zastavení podávání struny a ucpání trysky)
Zároveň doporučujeme vypnout anebo alespoň zmenšit retrakci na 1mm a také zpomalit retrakci na 10mm/s.
Doporučená teplota extruderu: 170-190°C
Doporučená teplota podložky: 55°C

Ceramic

Ceramic náplň pro 3D tiskárny, tisková struna CERAMIC se vzhledově velmi podobá materiálům, které se využívají pro výrobu keramiky. Materiál se tak výborně hodí pro tisk modelů, které mají představovat hliněné vázy, hliněné misky či hliněné hrnečky.

Technické parametry
Materiál: Ceramic
Aplikační teplota 200-230°C
Doporučená teplota podložky: 60-80°C

PET

PET je pevný a houževnatý materiál, který se vyznačuje dobrou teplotní stálostí. Tento materiál díky malému smrštění při tisku je vhodný pro tisk velkých objektů. PETG je na rozdíl od jiných materiálu více odolný vůči kyselinám a rozpouštědlům, vysokým i nízkým teplotám. Je možné tepelně tvarovat z něj vytištěný předmět nebo jej leštit ohněm.

Teplota podložky 75 °C
teplota trysky 230-235°C
Rychlost tisku 40mm/s.
Havelkova 26
Svět 3D
Návrat na obsah